DRZWI PRZYLGOWE CZY BEZPRZYLGOWE - KTÓRE WYBRAĆ I CZYM SIĘ RÓŻNIĄ?

Urządzanie własnego mieszkania czy domu to okres, który na długo zapada w naszej pamięci.
Z jednej strony z radością snujemy wizję wymarzonego lokum, z drugiej zaś strony podejmujemy decyzję, które potem zaważą na komforcie naszego życia, często przez długie lata. Podejmując wybory dotyczące naszego nowego mieszkania, często napotykamy na terminologię, która niewiele nam mówi. Słyszeliśmy wprawdzie dane określenie, ale nie wiemy, co ono tak właściwie oznacza.

 

13 marca 2019

Jednym z takich dylematów jest wybór najlepszych dla nas drzwi. Pojawia się pytanie: drzwi przylgowe czy bezprzylgowe? Dobrze, ale co to w ogóle znaczy? Czym się różnią jedne od drugich?

Drzwi przylgowe - tradycyjne.

Drzwi przylgowe zna każdy z nas. Jest to starego typu rozwiązanie, które przez lata cieszyło się popularnością. Przez dziesięciolecia występowały w polskich domach i do dziś to najczęściej spotykane modele drzwi. Jeżeli dom, mieszkanie czy biuro nie przechodziło remontu od dekady, możemy być pewni, że znajdziemy tam właśnie drzwi przylgowe. Do niedawna bowiem było to, jedyne dostępne na rynku rozwiązanie.

 

Drzwi przylgowe to takie, w których skrzydło drzwiowe jest wycinane w taki sposób, aby dokładnie przylegało do futryny. Takie skrzydło zachodzi na ościeżnicę, co powoduje widok odcięcia się skrzydła od ościeżnicy. Przylga w takich drzwiach ma za zadanie ukrycie zamka.

 

Zaletą takich drzwi jest ich szczelność akustyczna, ale dotyczy to tylko drzwi z litego drewna,
w przypadku innych tańszych rozwiązań, nie jest ona dostrzegalna, a wręcz wypadają gorzej
w stosunku do lepszych jakościowo drzwi bezprzylgowych.

Drzwi bezprzylgowe - nowoczesne.

W drzwiach bezprzylgowych skrzydła tworzą jedną płaszczyznę z futryną. Takie rozwiązanie pozwala na idealne połączenie drzwi z ościeżnicą. Drzwi wyglądają na porządniejsze o masywniejszych krawędziach.

 

W drzwiach bezprzylgowych stosuje się dużo nowoczesnych rozwiązań, niemożliwych do zastosowania w starego typu modelach.

 

Dużym atutem jest to, że w drzwiach bezprzylgowych stosuje się zawiasy ukryte. Oznacza to, że zawiasy są schowane w drzwiach i nie widać ich po zamknięciu drzwi. Dzięki temu uzyskujemy idealnie gładką powierzchnię, której nie szpeci widok elementów technicznych.

Również tylko w tego typu drzwiach możemy zastosować zamek magnetyczny, czyli tzw. cichy domyk. Magnes działa w ten sposób, że chcąc zamknąć drzwi, naciskanie klamki nie jest konieczne. Wystarczy popchnąć skrzydło, a magnes sam wyciągnie język zamka, powodując zamknięcie drzwi. Jest to bardzo eleganckie rozwiązanie, podbijające jakość produktu.

 

Drzwi bezprzylgowe są też lepszym rozwiązaniem jeżeli mamy małe dzieci. Najczęstszą przyczyną przytrzaśnięcia palca przez najmłodszych jest wsadzenie go między przylgę
a framugę. Drzwi bezprzylgowe są więc bezpieczniejsze, nie ma przylgi więc i nie ma niebezpieczeństwa przytrzaśnięcia przez przylgę.

Często pokutuje przekonanie, że drzwi wewnętrzne bezprzylgowe to rozwiązanie do nowoczesnych mieszkań, minimalistycznych czy industrialnych przestrzeni. Oczywiście jest
w tym dużo prawdy, ponieważ do takich wnętrz wręcz nie pasują drzwi tradycyjne, lecz wnętrza klasyczne również są świetnym podłożem do tego typu rozwiązań. Obecne dzięki ogromnej popularności, jaką cieszą się drzwi bezprzylgowe, oferta stale się powiększa.
W tym momencie na rynku dostępne są drzwi bezprzylgowe klasyczne, nowoczesne, minimalistyczne czy skandynawskie.

 

Drzwi bezprzylgowe to bez wątpienia topowe rozwiązanie na rynku, cieszące się coraz większą popularnością i sukcesywnie wypierające rozwiązania typu przylgowego.

Wszystkie prawa zastrzeżone © AG Drzwi Design

Strona stworzona przez AG Drzwi Design

AG Drzwi Design

 

ul. Bartycka 24/26 paw. 211

00-716 Warszawa

E-mail: biuro@agdrzwidesign.pl

Tel: +48 794300123

Polub nas na Facebooku

Nasza oferta

 

drzwi nowoczesne

drzwi klasyczne

drzwi ukryte

drzwi skandynawskie